🩰 Aloha kochani! Ośrodek Terapii Ruchem i Tańcem IBA, jak zwykle buduje we mnie coraz większe przekonanie o słuszności drogi, którą obrałam! Na ostatnim zjeździe, między innymi, poruszyliśmy temat czynników leczących w terapii tańcem i ruchem.
🩰 Ruch może leczyć, nie jest to wcale nowym odkryciem! W 1985 roku opisała to zjawisko PhD, ADTR Claire Schmais, w artykule „Healing Processes in Group Dance Therapy”. Profesor wyróżniła kolejne czynniki leczące:
🔴 ekspresja,
🟠 synchronia,
🟡 rytm,
🟢 integracja,
⚪ witalizacja,
⚫ spójność/poczucie przynależności,
🟤 uczenie się,
🟣 oraz symbolika.
🔴 Ekspresja odpowiada za zdolność wyrażania siebie. To jeden z ważniejszych czynników leczących w terapii tańcem. Uczymy się wyrażać każdą emocję poprzez ruch. Wiąże się to z bezpośrednim połączeniem emocji i ruchu. Odpowiadają za to synapsy, przekazujące impulsy w układzie nerwowym organizmu. Zmieniając świadomie ruch, postawę, wpływasz na emocje. Jeśli dochodzi do częstych, celowych i powtarzalnych zmian, we wcześniej wyuczonych ruchach, może wpłynąć to na Twoje myśli i emocje oraz wspierać leczenie chorób na tle nerwowym, właśnie dzięki zmianie drogi przetwarzania impulsów nerwowych!
🟠 Synchronia, jest to występowanie określonych zdarzeń jednocześnie, w tym samym czasie. W tańcu chodzi o bycie w tym samym rytmie, ruchu i przestrzeni. To zjawisko często możemy zaobserwować na koncertach, w doświadczeniu jedności i wspólnoty. Dostrajamy się do ruchów innej osoby, bądź te ruchy odzwierciedlamy.
🟡 Rytm. Jesteśmy stworzeni z rytmu. Bicie naszego serca, przepływająca krew w żyłach, oddech, wpływ rytmów zewnętrznych, jak natura, wpływ planet – są to procesy, które zachodzą w większości nieświadomie, którym się dobrowolnie poddajemy. Terapia tańcem uczy i pozwala świadomie wpływać na pracę z rytmem, chociażby poprzez regulowanie oddechu. Rytm uczy nas nawiązania świadomego kontaktu ze sobą i z innymi.
🟢 Integracja, odnosi się do poczucia jedności w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Integrujemy się ze sobą, wewnętrznie oraz z grupą. Ważne aby umieć nazwać emocje i uczucia związane z doświadczeniem integracji. Omówienie tych procesów sprawia, że możemy dalej świadomie się rozwijać i integrować efektywniej.
⚪ Witalizacja, życie, ożywienie. To umiejętność obdarowywania innych ludzi siłą do życia. Życie, doświadczając nas w różny, często ciężki sposób, powoduje odcięcie się od wiary i siły witalnej organizmu. Ta siła jest nam bardzo potrzeba, do rewitalizacji komórek, do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie, do przeżycia! Brak żywotności często prowadzi do zaburzeń psychicznych. Wspólne doświadczanie ruchu w grupie, buduje witalność.
⚫ Spójność i poczucie przynależność. Każdy z nas szuka grupy, w której poczuje się zauważony, potrzebny i ważny, nawet osoby wysoko introwertyczne. Dzielenie się dźwiękiem i ruchem, doświadczanie rytmu, buduje intymność. Nawet jeśli nasze doświadczenia tego ruchu są inne, to możemy się podzielić wnioskami, wzajemnie siebie udoskonalać. Dzięki temu cała grupa wzrasta a poczucie izolacji się zmniejsza.
🟤 Uczenie się. W trakcie terapii tańcem i ruchem uczestnicy grupy uczą się wzajemnie o sobie, o budowaniu relacji, o procesach zachodzących w życiu. Odzwierciedlając czyjś ruch, mogą uświadomić sobie swoje emocje. Od najmłodszych lat uczymy się poprzez ruch i umiejętność powtarzania ruchu. Jest to nauka obrazowa. Najlepszym przykładem są tutaj zwierzęta. One, najczęściej komunikują się ze sobą poprzez obraz, poprzez ruch. Poszerzanie repertuaru ruchowego, umożliwia poszerzanie zakresu dostępnych zachowań.
🟣 Symbolika. W terapii tańcem i ruchem funkcjonuje pojęcie metafory ruchowej. Jest ona formą niewerbalnej komunikacji, która głębiej zbadana, może przyczynić się do cennego wglądu dotyczącego wzorców zachowania osoby, jej przekonań czy relacji. Jesteśmy kodowani symbolami od najmłodszych lat. Dzieciom łatwiej jest nazwać obrazy marek marketingowych, niż nazwy liści drzew. Symbole mają na nas ogromny wpływ. Metafory ruchowe stanowią pomost łączący to, co nienazwane, z tym, co nazwane i pozwalają lepiej zrozumieć siebie. W trakcie ruchu pojawiają się indywidualne lub grupowe obrazy, symbole stanowiące zespolenie pomiędzy ludźmi, a także między doświadczeniem wewnętrznym a zewnętrznym.
🩰 Spójrz zatem bardziej świadomie na Twój ruch, Twoje przyzwyczajenia ruchowe. Czy rozumiesz już, jak istotny wpływ mają one na Twoje życie i życie bliskich? A może zacznij od relaksu i odprężenia? Możesz liczyć na moje wsparcie, zapraszam Cię serdecznie na masaż!

